Jde o spotřební materiál, jak již název napovídá, skupenství pevného, který se nejvíce podobá pečetnímu vosku
Náplni, která je balena ve speciální nepřilnavé fólii (vydrží poměrně vysoké teploty) se říká „patrona“
Nanášení se provádí pomocí tepla, tzv. tavením nebo spíše natavováním. Vzhledem malému objemu a tenké vrstvě dojde na papíře k okamžitému vychladnutí (zaschnutí)
Z výše uvedené informace vychází i možnost tisku tzv. vrstvením, což je princip, kdy se jedna část přetiskuje neustále přes sebe až vznikne poměrně „plastický“ potisk (když na takovou část sáhnete, ucítíte výstupky). Samozřejmě, že se jedná jen o velmi malé hodnoty výšky potisku, jde řádově o desetiny milimetrů.
Před koupí náplní (patron) si je potřeba ujasnit tzv. výtěžnost tiskárny. Při každém zapnutí, resp. nahřívání zařízení dojde k poměrně velikému úbytku vosku z patrony z toho plyne, že je třeba počítat s dostatečnou rezervou do zásoby.
Patrony s náplní lze skladovat podobně jako klasické inkoustové náplně. Pouze je třeba mít na paměti, že se nesmí dostat náplň do styku s vodou (i jinými kapalinami). Před použitím (po vyjmutím např. z chladničky) je dobré nechat patronu alespoň 5 hodin aklimatizovat na pokojovou teplotu. Důvodem je nejen možný kondenzát, ale hlavně jde o tzv. dilataci (roztažnost materiálu), která by mohla mít negativní vliv jak na patronu tak i na zařízení.
Náplně se vyrábějí a prodávají ve stejných barvách, jako jejich „kapalné“ kolegyně. Jde o barvy vycházejí modelu CMYK (Cyan/světle modrá, Magenta/růžová,Yellow/žlutá, blacK/černá)
Barevné podání, tedy kvalita tisku je asi nejlepší ze všech komerčně dostupných systémů
Vzhledem k jediné firmě (původně Tektronix, nyní Xerox řada zařízení se jmenuje Phaser), která vyrábí uvedená specializovaná tisková zařízení včetně spotřebního materiálu je výběr náplní zcela jednoznačný
Granulát, polymery, fotopolymery a plasty
Náplní pro 3D tiskárny jsou speciální termoplasty a fotopolymery. Jsou jak v provedení pevném (granulát - prášek o různé zrnitosti) nebo kapalném reagujícím na UV laser
Spotřební materiál je přesně předem definovaný, úzkoprofilový a především patentovaný jednotlivými výrobci 3D tiskáren.
Alternativní spotřební materiál prozatím nepřipadá v úvahu
Polymery mají předem stanovenou barvu (transparentně-mléčnou barvu) a po úpravě, vytvrzení je výsledný „výtisk“ bílý
Vícebarevné provedení se řeší nanášením speciálních laků na finální výrobek (výtisk) stejně tak jako když natíráte jakoukoliv věc nebo předmět (auto, model, dům, atp.)
Polymer, fotopolymer má vždy předem jednoznačné fyzikální vlastnosti. Především jde o parametry týkající se teploty při zpracování (tisku), viskozitu při natavování, adhezi (přilnavost) a další mechanické i optické vlastnosti důležité pro zpracování laserem)